Firmy Rodzinne

Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawno-podatkowego dla przedsiębiorstw rodzinnych.

Zapewniamy firmom rodzinnym kompleksowe doradztwo w kwestiach podatkowych i prawnych – dostosowane do ich osobistych potrzeb i celów. Wspieramy firmy rodzinne w procesie sukcesyjnym, pomagając przy przekazaniu majątku sukcesorom. Specjalizujemy się w optymalnym planowaniu rozwoju biznesu oraz jego reorganizacji celem zabezpieczenia majątku rodzinnego i eliminacji czynników ryzyka prowadzonej działalności biznesowej. Przygotowujemy firmy rodzinne do sprzedaży oraz bezpiecznie przeprowadzamy właścicieli przez transakcję sprzedaży na rzecz inwestora zewnętrznego.

Wszystkie te usługi świadczone są przez dedykowane zespoły projektowe składające się z odpowiednio dobranych doradców podatkowych i księgowych TPA Poland, a także audytorów i doradców biznesowych naszej linii biznesowej Baker Tilly TPA. Wsparcie prawne na każdym etapie projektu zapewnia kancelaria Baker Tilly Woroszylska Legal, która jest częścią grupy TPA w Polsce i niezależnym członkiem globalnej firmy doradczej Baker Tilly International.

  • Reorganizacje

Pomagamy w planowaniu i przeprowadzaniu reorganizacji przedsiębiorstw, w tym połączeń, podziałów i przekształceń spółek. Dobieramy firmom rodzinnym efektywną prawnie i podatkowo formę prawną prowadzonej działalności gospodarczej.

  • Konstytucje rodzinne i strategia rodzinna

Wspieramy rodziny w opracowaniu, wdrożeniu i zarządzaniu konstytucjami rodzinnymi. Dbamy przy tym o zabezpieczenie interesów wszystkich członków rodziny.

  • Sukcesja

Doradzamy firmom rodzinnym w kwestii planowania procesu dziedziczenia. Tworzymy efektywne finansowo i majątkowo modele zabezpieczenia członków rodziny oraz ramy prawne i podatkowe dotyczące przekazywania majątku.

Pomagamy firmom rodzinnym odpowiednio wcześnie wprowadzić następców do firmy rodzinnej oraz projektujemy ramy prawne zarządzania firmą przez seniorów i sukcesorów rodziny.

  • Wycena wartości firmy

Dokonujemy wyceny przedsiębiorstw zarówno na potrzeby wewnętrzne, jak i potencjalnej sprzedaży, korzystając z uznanych eksperckich metod wycen uwzględniających specyfikę prowadzonej działalności. Służymy także radą w kwestii poprawy efektywności i wartości prowadzonego biznesu.

  • Przygotowanie i wsparcie w procesie sprzedaży

Doradzamy firmom rodzinnym w procesach reorganizacyjnych mających na celu przygotowanie części lub całości biznesu do sprzedaży na rzecz inwestora zewnętrznego.

Pomagamy w wyborze inwestora oraz wspieramy właścicieli firm rodzinnych w procesie sprzedaży przedsiębiorstwa, w tym w modelowaniu transakcji, przygotowaniu dokumentacji transakcyjnej, negocjowaniu warunków operacji handlowej oraz na etapie potransakcyjnym w związku z podpisaną umową. Przeprowadzamy rodzinę bezpiecznie przez cały proces transakcyjny.

  • Akwizycje – wsparcie w procesie nabycia

Przeprowadzamy kompleksowo firmy rodzinne przez procesy akwizycyjne, oferując weryfikację potencjalnego celu przejęcia poprzez due diligence od strony prawnej, podatkowej oraz finansowej. Uczestniczymy w negocjacjach, finalizacji transakcji nabycia oraz w integracji nowej firmy w istniejącej strukturze.

Kontakt