Estoński CIT. Kto i ile może zyskać?

17

grudnia 2020
Online

Drukuj

Estoński CIT. Kto i ile może zyskać?

Rejestracja

17.12.2020r., godz.11:00-12:30

Serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarium, organizowanym przez firmy doradcze TPA Poland i Baker Tilly TPA – omawiającym rewolucyjne zmiany dotyczące możliwości skorzystania z całkowicie nowej preferencji podatkowej, tzw. estońskiego CIT.

Estoński CIT to całkowicie nowe rozwiązanie prawne pozwalające na poprawę płynności finansowej poprzez odłożenie w czasie konieczności zapłaty podatku CIT oraz zredukowanie łącznych obciążeń  podatkowych związanych z podwójnym opodatkowaniem zysków wspólników – osób fizycznych .

Głównym założeniem nowego systemu jest reinwestowanie przez podatników części zysków w miejsce ich dystrybucji pomiędzy właścicieli.

Preferencja dedykowana jest spółkom kapitałowym, których bezpośrednimi właścicielami są osoby fizyczne. Świetnie nadaje się zatem do zastosowania np. w polskich firmach rodzinnych. Może też stanowić istotny argument za decyzją o przekształceniu spółki osobowej (np. komandytowej) lub jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową.

Z nowej preferencji będą mogły skorzystać spółki kapitałowe już od 2021 r., ale warunkiem jest złożenie specjalnego zawiadomienia do 31 stycznia 2021 r.

Aby skorzystać z nowych preferencji od początku 2021 r. konieczne jest niezwłoczne podjęcie konkretnych działań obejmujących m.in. obliczenie ewentualnych kosztów „przejścia” na estoński CIT (związanych z przejściem z wyniku podatkowego na bilansowy) oraz przeprowadzenie prognoz i symulacji przyszłych obciążeń podatkowych.

Nowe przepisy w zamierzeniu:

  • tworzą korzystne podatkowo warunki dla inwestowania;
  • stanowić mogą dodatkowy argument za przekształceniem spółki komandytowej lub jednoosobowej działalności gospodarczej w sp. z o.o.;

Oprócz warunków stosowania preferencji, podczas webinarium zaprezentowane zostaną skutki wpływu restrukturyzacji na możliwość stosowania estońskiego CIT oraz możliwość łączenia tego rozwiązania z innymi zachętami (np. z działalnością w PSI). Eksperci wskażą także jak liczyć koszty związane z „wejściem” w estoński CIT oraz jak oszacować spodziewane korzyści z zastosowania preferencji – w formie praktycznych przykładów.

Weź udział w webinarium i dowiedz się:

  • Jakie warunki formalne należy spełnić, aby rozpocząć stosowanie estońskiego CIT?
  • Ile można zaoszczędzić i jak zaprojektować przyszłe inwestycje?
  • Jak długo inwestowanie będzie opłacalne?
  • Czy estoński CIT można łączyć z innymi preferencjami (ulgą B+R, IP-Box, PSI, SSE)?
  • Czy zmiana decyzji o stosowaniu preferencji będzie możliwa i jakie są warunki wycofania się z estońskiego CIT?

Zapraszamy do rejestracji | 17.12.2020 r., godz. 11:00

Rejestracja

Uwaga: Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale rejestracja jest wymagana. Liczba miejsc ograniczona. Potwierdzenie przyjęcia rejestracji zostanie wysłane w oddzielnej wiadomości na kilka dni przed webinarium.

Kontakt
Prelegent
Publikacje

Baker Tilly TPA Index: Kwiecień 2024

Energetyka wiatrowa w Polsce 2023

Puls rynku IT w Polsce. Firmy, ludzie, transakcje.

Baker Tilly TPA Index: Kwiecień 2023

Raport TPA Group: Koszty zatrudnienia w Europie Śr…

Ulga B+R – Podwójnie liczone korzyści

IP BOX dla firm

Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników

Baker Tilly TPA Index: Październik 2022

Baker Tilly TPA Index: Lipiec 2022