Młode pokolenie Polaków sprowadza do Polski zagranicznych inwestorów
Struktura form władania lokalami mieszkalnymi w Polsce zbliża się do kolejnej poważnej transformacji: pojawienia się instytucjonalnego rynku wynajmu. – wskazują eksperci TPA Poland i REAS w raporcie „Inwestycje instytucjonalne w polskim prywatnym sektorze nieruchomości na wynajem”.
Prywatny sektor nieruchomości na wynajem w Polsce, mimo że działa dość sprawnie, jest stosunkowo niewielki i koncentruje się w dużych miastach. Co więcej, większość lokali mieszkaniowych przeznaczonych na wynajem na polskim rynku, pozostaje w rękach prywatnych inwestorów indywidualnych i ma rozdrobniony charakter. Historyczny proces prywatyzacji sprawił bowiem, że struktura własności w większości budynków mieszkalnych w Polsce jest bardzo zróżnicowana i tylko nieliczne z nich są w całości własnością jednego właściciela. Nie sprzyja to standaryzacji zasad najmu ani poczuciu bezpieczeństwa wynajmujących.
Tymczasem potrzeby mieszkaniowe i styl życia młodych Polaków zmieniają się zasadniczo na korzyść sektora najmu. Symboliczna potrzeba własności traci znaczenie na rzecz mobilności i płynności finansowej. „Stąd między innymi rosnące zainteresowanie projektami mieszkaniowymi przeznaczonymi na wynajem na rynku wynajmu instytucjonalnego. Inwestorzy zaczęli zauważać potencjał rosnącego ‘czynszu pokoleniowego’ w Polsce.” komentuje Małgorzata Dankowska, Doradca podatkowy, Partner kierująca Działem Doradztwa dla Rynku Nieruchomości w TPA Poland.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy miały miejsce 3 przełomowe inwestycje przeprowadzone przez zagranicznych inwestorów instytucjonalnych. REAS i TPA Poland uczestniczyły we wszystkich 3 transakcjach w imieniu strony kupującej, jako doradcy odpowiednio ds. transakcji i ds. podatków. Do chwili obecnej, w ciągu 2 lat działalności inwestycyjnej, wielkość inwestycji podmiotów instytucjonalnych w Polsce przekroczyła już 1 mld PLN. W sumie w 2016 r. w największych polskich miastach sprzedano ponad 1 200 jednostek, których wartość wyniosła około 625 mln PLN. Oznacza to wzrost o 15% w całkowitej wielkości inwestycji rok do roku.
„Wzrost zainteresowania inwestorów instytucjonalnych nie powinien budzić większego zaskoczenia. Aktywa mieszkalne w Polsce mogą zapewniać stabilne przepływy pieniężne i wyższą rentowność niż bardziej tradycyjne zasoby inwestycyjne, jak nieruchomości komercyjne. Wreszcie polski rynek mieszkaniowy oferuje znacznie większe zyski niż bardziej dojrzałe rynki mieszkaniowe w Europie Zachodniej.” mówi Maximilian Mendel, Partner kierujący Zespołem Doradztwa Transakcyjnego w REAS.
„Z perspektywy podatkowej zagraniczni inwestorzy powinni zwrócić szczególną uwagę m.in. na status podatkowy inwestora w Polsce, kwestie VAT przy nabyciu projektów oraz przy wynajmie mieszkań, amortyzację podatkową, a także stawkę podatku od nieruchomości. W przypadku inwestycji mieszkaniowych, kluczową kwestią jest zapewnienie odliczenia VAT, które z kolei jest bezpośrednio związane z dalszym wykorzystaniem aktywów. Jeśli w fazie operacyjnej działalność jest choć w części objęta zwolnieniem z podatku VAT, prawo do odliczenia jest ograniczone.” podkreśla Małgorzata Dankowska. Stąd tak istotne ustrukturyzowanie produktu na wynajem, do którego przypisywana jest odpowiednia stawka VAT lub też zwolnienie z opodatkowania. Wszystkie te aspekty tworzą złożone zagadnienie, które na końcu daje obraz skutecznej inwestycji.