Real Estate Investment in CEE/SEE

14. kwietnia 2021 | Do przeczytania w 3 min

Real Estate Investment 2021: Coroczny raport CBRE i TPA oferuje wiele aktualnych wskazówek dla inwestorów na rynku nieruchomości w Austrii, Niemczech i Europie Środkowo-Wschodniej.

Ważne pytania dotyczące inwestycji w nieruchomości

  • Jak można przedstawić możliwości inwestycyjne w Niemczech, Austrii, Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej w 2021 roku?
  • Jakie zachęty podatkowe do inwestycji są oferowane w różnych krajach?
  • Jakie są koszty operacyjne w różnych klasach aktywów?
  • Jak opodatkowane są nieruchomości w poszczególnych krajach?
  • Jakich zwrotów można się spodziewać w poszczególnych krajach?

Firma doradztwa podatkowego TPA oraz CBRE – największa na świecie firma świadcząca usługi w zakresie nieruchomości komercyjnych, oferują ocenę lokalnych rynków nieruchomości w najnowszej broszurze „Inwestycje w nieruchomości 2021”, dostępnej już czwarty rok z rzędu.

Jej celem jest zapewnienie inwestorom instytucjonalnym krótkiego, praktycznego przeglądu informacji niezbędnych do podjęcia potencjalnych decyzji inwestycyjnych. Broszura może również służyć jako generator pomysłów współpracy z krajami, które nie są (jeszcze) częścią strategii inwestycyjnej. Szczególnie, że niektóre mniejsze kraje w regionie Europy Środkowo-Wschodniej nadal oferują interesujące zyski i możliwości.

Jak rozwijają się rynki inwestycji w nieruchomości?

Rynki inwestycji w nieruchomości były stosunkowo stabilne pomimo kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. „Jednym z czynników jest przede wszystkim bardzo niski poziom stóp procentowych, z powodu którego inne, niechętne ryzyku, opcje inwestycyjne są po prostu mniej opłacalne” – mówi Andreas Ridder, dyrektor zarządzający CBRE Austria & CEE.

Niemniej jednak wolumeny w regionie CEE również spadły. W 2020 roku zainwestowano łącznie około 14 miliardów euro, co dokładnie oznacza spadek o około 26% w porównaniu z rokiem poprzednim. Podobnie jak w innych krajach europejskich, wyraźne różnice między różnymi klasami aktywów były również widoczne w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Sektory mieszkaniowy i logistyczny były jednymi z wyraźnych zwycięzców kryzysu, podczas gdy branża hotelarska i handlowa stanęła przed poważnymi wyzwaniami.

Kluczowe wskazówki i kluczowe dane z 13 krajów

Z raportu „Real Estate Investment 2021” wyłaniają się najważniejsze kluczowe dane i informacje dla inwestorów na rynku nieruchomości w 13 krajach. Tematy obejmują zarówno warunki ekonomiczne i demograficzne, jak i aktualne opodatkowanie transakcji na rynku nieruchomości w Albanii, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Niemczech, Węgrzech, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Serbii, Słowacji i Słowenii.

COVID-19: Potencjalny wpływ na gospodarkę międzynarodową jest również wyzwaniem dla inwestorów w nieruchomości w 2021 roku. W opracowaniu uwzględniono również obecne ulgi podatkowe dotyczące COVID-19.

Jak podjąć właściwą decyzję inwestycyjną?

Gerald Kerbl, ekspert ds. Nieruchomości i partner w TPA, jest przekonany, że „aby móc podjąć właściwą decyzję inwestycyjną nawet w obecnych, bardzo trudnych czasach, niezbędna jest znajomość lokalnego rynku nieruchomości oraz podatków i ramy prawne tak precyzyjnie, jak to możliwe”. Tutaj wsparcie oferuje właśnie raport „Inwestycje w nieruchomości 2021”.

„Odkryliśmy jednak, że istnieją pewne wyraźne różnice między poszczególnymi krajami. Na przykład w Chorwacji sprzedaż detaliczna była najsilniejszą klasą aktywów, a na Węgrzech, pomimo kryzysu w branży turystycznej, sektor hotelarski był drugą najsilniejszą klasą aktywów. W ogóle nie rejestrowano tam transakcji mieszkaniowych. Tak więc, aby podjąć właściwą decyzję inwestycyjną, właściwa porada jest ważniejsza niż kiedykolwiek, zwłaszcza w czasach kryzysu ”, podkreśla Andreas Ridder.

 

Chcesz więcej wskazówek dotyczących inwestycji w nieruchomości?

Zamów swoje e-wydanie Real Estate Investment 2021!