Rynek biurowy w Warszawie

| Do przeczytania w 1 min

property forum, nieruchomośći, nieruchomości komercyjne, eksperci TPA, TPA Poland

Warszawski rynek nieruchomości biurowych jest rynkiem dojrzałym. Do tego, ze względu na rosnącą wciąż podaż nowoczesnych powierzchni biurowych, mamy do czynienia z rynkiem najemcy. Z tych powodów wielu inwestorów i asset managerów zastanawia się co zrobić, żeby przyciągnąć najemcę do stolicy.

Czy inwestorzy rozpatrują Warszawę jako alternatywę dla Londynu w obliczu Brexitu? Czy stolica ma szansę zaanektować kolejne centrale firm zagranicznych? O tych i wielu innych kwestiach kluczowych dla rynku biurowego w Warszawie dyskutowali czołowi inwestorzy, deweloperzy i najemcy podczas panelu moderowanego przez Małgorzatę Dankowska, Partnera TPA Poland.

Jak podkreślają eksperci to nie wysokość czynszu, a wykształcone i dostępne kadry, kapitał ludzki a także zwiększona mobilności pracowników zadecydują o tym, które lokalizacje staną się alternatywą dla Londynu. To właśnie dostęp do pracowników oraz silne zaplecze akademickie zadecydowały o tym, że dziś Warszawa skupia tak znaczną liczbę firm z sektora SSC/R&D.

Wszyscy paneliści zgodnie stwierdzili, że obecnie o wyborze danej lokalizacji poza infrastrukturą transportową decydują takie czynniki jak atrakcyjność powierzchni w oczach pracowników, co pomaga ich przyciągnąć i utrzymać odpowiedni poziom retencji, aranżacja przestrzeni wokół budynku typu parki, miejsca spotkań, strefa wifi, parkingi rowerowe czy też aktywność promocyjna w kierunku zdrowego trybu życia i wydarzeń kulturalnych.

Zobacz zapowiedź Property Forum.

Relację z panelu można przeczytać na stronie wydarzenia.