Polski Ład: Od przyszłego roku sporo zmian w podatkach.

15. czerwca 2021 | Do przeczytania w 2 min

Już od 2022 r. należy spodziewać się licznych zmian w systemie podatkowym. Przewiduje je bowiem ogłoszony program Polski Ład. Zmiany obejmą praktycznie wszystkie podatki, a największa rewolucja czeka przedsiębiorców.

Program Polski Ład został zaprezentowany w połowie maja 2021 r. Pierwsze konkrety, a więc projekty nowych regulacji prawnych, mają ujrzeć światło dzienne jesienią. Jakie zmiany się szykują?

W zakresie PIT trzeba wspomnieć o planie podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i opodatkowania dochodów do 120 tys. zł rocznie według stawki 17%, a więc nastąpi podniesienie drugiego progu skali podatkowej.

Jednocześnie ma zostać ujednolicona wysokość składki zdrowotnej i sposób jej liczenia. W konsekwencji pracownicy i przedsiębiorcy mają płacić składkę w wysokości 9% od podstawy opodatkowania.


Zapraszamy do skorzystania z Kalkulatora wynagrodzeń, który pozwala oszacować wysokości pensji netto w ramach umowy o pracę i dla osób prowadzących działalność gospodarczą z uwzględnieniem założeń rządowego programu Polski Ład:

 

 

Kalkulator wynagrodzeń – Polski Ład

 


W CIT mają pojawić się nowe ulgi. Przykładowo jedna z nich ma dotyczyć IPO i inwestycji w debiutantów giełdowych. Dedykowane ulgi mają też dotyczyć przedsiębiorców, którzy inwestują za pośrednictwem funduszy Venture Capital. Ponadto zmodyfikowane mają być warunki do stosowania estońskiego CIT, aby szersza grupa firm mogła z tej formy rozliczeń korzystać.

Dodatkowo rząd chce propagować inwestycje w innowacje, dlatego też w Polskim Ładzie sporo miejsca poświęcono ulgom: B+R, IP Box, na prototyp, robotyzację przemysłową i wsparcie innowacyjnych pracowników.

Zmiany obejmą też VAT. Najważniejsza z nowości, która ma być wprowadzona to możliwość tworzenia grup VAT na wzór tych, które już dziś obowiązują w podatku dochodowym od osób prawnych. Pozwoli to m.in. na prostsze i szybsze rozliczenia w ramach takiej grupy.


Więcej o planowanych zmianach piszemy w naszym alercie:

Polski Ład. Zmiany podatkowe (pdf)

 


Zapoznaj się z opracowaniami na naszym blogu dotyczącymi Polskiego Ładu:

Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami w przypadku pytań związanych z Polskim Ładem:

 

Kontakt