Jak czytamy w najnowszym raporcie „Global dealmakers: Cross-border M&A in 2021”, przygotowanym przez międzynarodową sieć Baker Tilly International we współpracy z Mergermarket, po pierwszym półroczu 2020 r. fatalnym dla fuzji i przejęć, inwestorzy wrócili do działania. Jednak czy uda się utrzymać ten impet?
Początek roku 2020 był okresem nieurodzaju dla sektora M&A – inwestorzy zamrażali transakcje, rynki panikowały, a sprzedający zastanawiali się, czy w ogóle mają jeszcze firmę do sprzedania. Jednak w drugiej połowie roku wszystko się zmieniło.
Po spadku spowodowanym pandemią COVID-19, graczom wrócił apetyt na inwestycje i w drugiej połowie 2020 r. zrealizowali transakcje fuzji i przejęć o łącznej wartości 2,5 bln USD. Wartość transakcji M&A wzrosła o 122%, a wolumen o 5% (16,7 tys. transakcji) w porównaniu do I połowy roku.
Aktywność transakcyjna w III i IV kwartale była jedną z najwyższych w historii, ponieważ inwestorzy postanowili przezwyciężyć kryzys wydatkami. Ten bezprecedensowy impuls przyczynił się do wzrostu średniej wartości transakcji powyżej rezultatów odnotowanych 2019 r., zapobiegając stagnacji i wydłużeniu okresu wychodzenia z kryzysu, podobnego do tego, który miał miejsce w okresie po globalnym kryzysie finansowym z lat 2007-2009. Wraz ze wzrostem zaufania pojawia się pytanie: czy w 2021 r. czekają nas już tylko wzrosty?
– Gospodarka nabiera rozpędu i widać wyraźnie, że inwestorzy stawiają na powrót do normalności (nawet jeżeli miałaby to być nowa normalność) oraz chcą nadrobić przestój z pierwszej połowy 2020 r. Jeżeli chodzi o sektory, to nie ma tutaj zaskoczenia. Królują TMT, energetyka, finanse oraz przemysł farmaceutyczny. W Polsce w 2020 r. w sumie nie widać zmniejszenia ilości oraz wartości transakcji w stosunku do roku poprzedniego. Podobnie do trendów światowych w kręgu zainteresowania są TMT, energetyka oraz finanse. W 2021 r. w Polsce na pewno będziemy kontynuować ten trend. Szczególnie sporo powinno się dziać w obszarze energetyki odnawialnej, gdzie projekty w obszarze wiatru oraz fotowoltaiki będą w centrum zainteresowania inwestorów. Warto też zwrócić uwagę na ekstremalnie niskie koszty kapitału obcego, co powinno sprzyjać wysokim wycenom – komentuje Krzysztof Horodko, Partner Zarządzający Baker Tilly TPA.
***
Zapraszamy do zapoznania się z całym opracowaniem.