Investing in Albania 2021

Co muszą wiedzieć inwestorzy i firmy!

Jakie zmiany podatkowe przyniesie rok 2021 w Albanii Na co inwestorzy powinni zwracać uwagę w przyszłości i które decyzje będą dla nich korzystne? Eksperci TPA podsumowali dla Państwa najważniejsze aktualności podatkowe dotyczące Albanii.

E-fakturowanie i rozliczenia podatkowe w Albanii

Rząd przyjął ustawę wprowadzającą nowy system rozliczeń online, aby uniemożliwić firmom unikanie opodatkowania i zwiększyć przychody budżetowe. Władze albańskie mają nadzieję, że nowa inicjatywa w zakresie e-faktur pozwoli zwiększyć wpływy z podatku VAT o 15%. Włochy poinformowały, że dzięki wprowadzonej niedawno inicjatywie e-faktur SdI w tym roku udało się zmniejszyć ubytki z tytułu podatku VAT o ponad 10 %..

Podatnicy zarejestrowani jako przedsiębiorcy będą zobowiązani do składania faktur B2G, B2B i B2C w czasie rzeczywistym od 1 stycznia 2021 r. w następujący sposób:

Data wejścia w życie Rodzaj transakcji
1. stycznia 2021 Transakcje bezgotówkowe między podatnikami a organami administracji publicznej
1. lipca 2021 Transakcje bezgotówkowe między podatnikami
1. września 2021 Transakcje gotówkowe podatników podlegających VAT i podatkowi dochodowemu od osób prawnych, których roczny obrót przekracza 8 milionów ALL
1. września 2021
  • Transakcje gotówkowe dokonywane przez podatników podlegających VAT i uproszczonemu podatkowi dochodowemu o rocznym obrocie od 2 milionów ALL do 8 milionów ALL
  • Transakcje gotówkowe dokonywane przez podatników, których roczny obrót nie przekracza 2 milionów ALL

Nowelizacja ustawy „O podatku dochodowym”

Głównym celem zmian w tej ustawie jest rozszerzenie podstawy dochodu podlegającego opodatkowaniu w Albanii oraz zmniejszenie obciążeń podatkowych dla niektórych kategorii oraz promocja produkcji.

Podatek dochodowy od osób prawnych

Począwszy od 01.01.2021 podatek dochodowy dla firm z rocznym obrotem w wysokości 14 mln ALL zostanie obniżony do 0% w celu promowania MŚP. Przed tą poprawką podatek dochodowy dla przedsiębiorstw, których roczny obrót wahał się od 5 mln ALL do 14 mln ALL, wynosił 5%.

Nowelizacja ustawy „O VAT”

Począwszy od 01.01.2021, minimalnym limitem rejestracji do celów VAT będzie roczny obrót w wysokości 10 mln ALL (do 31.12.2020, minimalnym limitem będzie nadal roczny obrót w wysokości 2 mln ALL).

Podatnicy, których roczny obrót nie przekracza 10 milionów ALL, będą mieli prawo wybrać rejestrację do celów podatku VAT (lub pozostanie zarejestrowanym podatnikiem VAT) tylko wtedy, gdy ich roczny obrót przekroczy 5 mln ALL. Powyższe dotyczyć będzie również osób świadczących usługi w ramach wolnych zawodów, dla których limit rejestracji VAT wynosi obecnie zero.

Zamów publikację
Wersja drukowana
Wersja pdf

Investing in Albania 2021

Publikacje

Baker Tilly TPA Index: Styczeń 2024

Energetyka wiatrowa w Polsce 2023

Puls rynku IT w Polsce. Firmy, ludzie, transakcje.

Baker Tilly TPA Index: Kwiecień 2023

Raport TPA Group: Koszty zatrudnienia w Europie Śr…

Ulga B+R – Podwójnie liczone korzyści

IP BOX dla firm

Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników

Baker Tilly TPA Index: Październik 2022

Baker Tilly TPA Index: Lipiec 2022